W jakim wieku dzieci układają puzzle?

Wybór zabawek dla malucha zwykle uzależniony jest od wielu różnych czynników – nie tylko od gustu rodziców i dzieci. Opiekunowie bardzo często dokładają wszelkich starań, żeby wybrane gadżety służyły do czegoś więcej niż wyłącznie do zabawy. Chcą, aby były rozwijające i niosły ze sobą również pewnego rodzaju walor edukacyjny.

Właśnie dlatego bardzo często zamiast kolejnej zabawki wybierają dla swoich maluchów puzzle. Żeby jednak prawidłowo rozwijać umiejętności swojego dziecka, dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie puzzle będą dla niego najlepsze. Choć trzylatki najczęściej nie mają już odruchu wkładania do buzi drobnych przedmiotów, maleńkie puzzle nie będą dla nich najlepszym rozwiązaniem.

Małe obrazki są znacznie trudniejsze do ułożenia niż te większe. Nie warto stawiać przed potomkiem zbyt ambitnych wyzwań – to może sprawić, ze zniechęci się do tego rodzaju rozrywek. Najbardziej atrakcyjne dla dziecka będą takie puzzle, na których pojawiają się jego ulubione postacie.

Najlepiej będzie, jeśli na sklepowej półce wskażesz dziecku zakres puzzli, z którego może wybierać, a ono samo zdecyduje, który obrazek jest najfajniejszy. Gdy kupujesz puzzle na prezent, najlepiej najpierw podpytaj rodziców malucha, jakie bajki należą do jego ulubionych. Pamiętaj, że czasami kilka postaci może być łatwiejsze do ułożenia niż jeden duży bohater, zajmujący cały obrazek.

Sam najlepiej wiesz, jaka liczba puzzli będzie najlepsza dla twojego malucha. Jeśli już od najmłodszych lat układał kilkupuzzlowe układanki, teraz z pewnością poradzi sobie z czymś trudniejszym. Kilkadziesiąt puzzli powinno być dla niego odpowiednie, a wprawiony czterolatek może bez pomocy ułożyć nawet stupięćdziesięcioelementowy zestaw.

Czasami dobrze zainwestować w większy komplet i regularnie wspierać malucha podczas układania.