Jaką lalkę wybrać dla dziewczynki w wieku 3-4 lat?

Stereotypowo uważa się, że dziewczynki najchętniej bawią się lalkami, a chłopcy – autkami. Oczywiście, nie należy traktować takiego stwierdzenia jako niepodważalnej reguły. Rodzice coraz częściej pozwalają swoim pociechom na samodzielny wybór zabawek, dbając jednak o to, by były odpowiednio przystosowane do ich wieku.

Tego rodzaju kwestie jednak bywają bardzo problemowe. Wielu rodziców zastanawia się, że jakie lalki będą najlepsze dla dzieci w wieku 3-4 lat. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem zwykle wydają nam się lalki typu bobas.

Małe dzieci chętnie bawią się nimi, gdyż pozwalają na naśladowanie zachowań znanych z rodzinnego domu. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy pielęgnują takie bobasy, karmią i układają do snu. Obserwowanie tego rodzaju zabawy może stanowić dla rodzica bogate źródło informacji o tym, w jaki sposób postrzegany jest w oczach dziecka.

Kilkuletnie dziecko w zabawie lalką bardzo chętnie powiela to, co na co dzień widzi. Jeśli twój maluch bije bobasa, krzyczy na niego lub często wyraża się o nim krytycznie (np. „Ten mały łobuz znowu nie chce jeść, mam już go dosyć!”), powinieneś uważniej przyjrzeć się jego zachowaniu.

Zastanów się, czy niektóre z twoich zachowań względem dziecka nie wyróżniają się bardziej niż inne. Z czasem trzy- i czterolatki zaczynają interesować się również lalkami typu Barbie. Wielu rodziców obawia się, że nie są to zabawki odpowiednie dla małych dzieci.

W ostatnich latach modny jest pogląd, że Barbie zaburza wyobrażenie o ludzkim ciele. Nie warto jednak demonizować problemu. Podobnie jak w przypadku lalek-bobasów, odpowiednio wykorzystywane zabawki nie powinny stanowić dla dziecka zagrożenia.

Należy jednocześnie pamiętać, że baczne obserwowanie tego, w jaki sposób bawi się maluch, z pewnością nie zaszkodzi.