Jak wybrać rower dla kilkulatka??

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Właśnie dlatego tak chętnie inwestujemy w rozmaite zabawki, które mogą dostarczyć mu wiele radości, a także nauczyć go czegoś nowego. Jedną z niemal obowiązkowych zabawek, które na pewnym etapie życia otrzymuje prawie każde dziecko, jest rowerek. Tego rodzaju zabawka wymaga pewnych umiejętności i bardzo ważne jest, aby nie wyprzedzać pewnych procesów jego rozwoju. Kiedy jest odpowiednia pora na zakup pierwszego rowerka? Wszystko zależy od koordynacji ruchowej, jaką wykazuje maluch.

Psychologowie dziecięcy często wskazują jednak, że dziecko posiada odpowiednie umiejętności w wieku około trzech – czterech lat. Zakup pierwszego tradycyjnego, dwukołowego rowerka dobrze jest poprzedzić modnym w ostatnich latach rowerkiem biegowym. Już maluszek może wykorzystywać go, żeby wzmacniać swoją koordynację i uczyć się, jak utrzymywać równowagę. Po takim „treningu” znacznie łatwiej będzie mu przesiąść się na normalny rower. Należy jednak pamiętać, że rowerki biegowe są nieco mniej wymagające niż te tradycyjne, gdyż nie wymuszają na dziecku posiadania umiejętności pedałowania.

Pierwsze próby opanowania tej trudnej sztuki mogą kończyć się fiaskiem. Żeby jednak nie zniechęcić dziecka do tego rodzaju aktywności, należy odpowiednio dopasować rower do jego wielkości i możliwości. Na początku warto zamontować przy rowerze pomocnicze, boczne kółka. Dzięki temu zabawka będzie przydatna również dla tych dzieci, które mają jeszcze problemy z utrzymaniem równowagi. Z czasem, gdy dziecko rozwija się i opanowuje kolejne umiejętności, można zmienić kółka na specjalny drąg, który pozwoli rodzicowi kontrolować jego jazdę.

Kiedy kilkulatek nauczy się już jeździsz, ale nieco boisz się jeszcze zabierać go na wycieczki, rozważ wykorzystanie innego drąga, łączącego rower rodzica z rowerem malucha.