Czy trzylatek potrafi grać w gry planszowe?

Rodzice przy półce w sklepie z zabawkami bardzo często zastanawiają się, co powinni wybrać. Zdarza się, że jakiś przedmiot przyciąga ich uwagę, jednak boją się, że maluch może nie sprostać stawianym przez niego wymaganiom. Bardzo często jest tak w przypadku gier planszowych. Okazuje się jednak, że już trzyletnie dziecko może z powodzeniem uczyć się gry w planszówki lub gry karciane, rozwijając tym samym swój umysł i ucząc się wielu przydatnych umiejętności społecznych. Na rynku dostępnych jest wiele gier, które będą odpowiednie już dla tak małego dziecka.

Wystarczy, że ich mechanika będzie opierała się przede wszystkim o proste zadania, czyli głównie kulanie kostką i przesuwanie pionków. Podczas zabawy przy grze planszowej, dzieci doskonale utrwalają sobie umiejętność liczenia. Bardzo ważne jest również to, że tego rodzaju gry towarzyskie pozwalają także uczyć się wspólnej zabawy. Co bardzo istotne, dziecko uczy się także reakcji na niektóre sytuacje – na przykład na przegraną. Maluch, który często będzie grywał z rodzicami i rodzeństwem w gry planszowe przyzwyczai się, że w wielu sytuacjach porażka to nic złego.

Bardzo przydatne może być również uczenie się gry w karty. Takie zabawy jak Piotruś czy Wojna nie będą zbyt wymagające nawet dla dziecka w wieku trzech czy czterech lat. Przy okazji dziecko pozna liczby i figury na kartach, a przy tym będzie zyskiwać podobne umiejętności społeczne jak w przypadku gier planszowych. Jeśli jesteś zwolennikiem zabawek edukacyjnych, gry karciane czy planszowe z powodzeniem możesz zaliczyć do ich grona. Pamiętaj jednak, że są to zabawy, które będą wymagały twojego uczestnictwa.

Nie kupuj więc maluchowi kolejnych gier, jeśli wiesz, że zwykle nie będziesz mieć czasu czy chęci, by w nich uczestniczyć.